Як вибрати молоток

Що таке молоток? Не знайдеться, напевно, людини, яка б нічого не знала про цей інструмент. Забити в стіну цвях, щоб повісити, наприклад, кухонну шафу, підремонтувати диван або крісло — все це здійснити без молотка неможливо. А вже в столярній або слюсарній майстерні взагалі не можна уявити собі роботу без нього. Молотки бувають різні як за формою, масі, так і по призначенню.

 

Найбільш поширеним є слюсарний молоток, він найпростіший і практичний. Залежно від того, для чого цей інструмент призначається, його можуть виготовляти як з м’якого металу, так і зі сплаву твердих його компонентів. Молотком, виготовленим з м’якого сплаву, можна забивати цвяхи: при ударі по капелюшку метал молотка трохи деформується, а це перешкоджає ковзанню по поверхні капелюшка, і молоток з неї не зривається. Так як цвяхи мають різні розміри (від 10 мм до 25 см), то і молотки, призначені для їх забивання, існують різні як за масою, так і за розміром: маленьким молоточком великий цвяхи не заб’єш, а великим молотком забивати маленькі цвяхи взагалі немислимо .

 

Молотки, якими забивають цвяхи, можуть оснащуватися пристроями для їх витягування. Такі інструменти з одного боку мають плоскі металеві ріжки, якими дуже зручно підчіплювати цвях під капелюшок і з невеликим зусиллям витягувати його. Цими молотками користуються теслі: якщо цвях зігнувся або помилково не в потрібному місці забитий, то вийняти його, не вдаючись до використання лапи, можна за допомогою такого інструменту.

 

Молоток, виготовлений з твердого сплаву, застосовується, в основному, в слюсарних майстернях, бо там потрібно підгинати, підправляти, розплющувати металеві частини різних виробів. Якщо необхідно відбити косу, то тут такий інструмент також незамінний. Тому коефіцієнт твердості такого молотка повинен бути вище, ніж у металів, які обробляє.

 

З такого ж сплаву виготовляються молотки, призначені для обробки каменю і цегли. Це молотки-кирки. Використовуються вони мулярами при кладці фундаментів, стін, печей. З їх допомогою майстра перед кладкою надають каменю або цеглині ​​потрібну форму. Це робиться шляхом обрубки будівельного матеріалу таким молотком.

 

Є молотки, які в народі називають кувалдами. Вони теж відносяться до розряду «твердих», по масі можуть досягати до 10 кг. Використовуються в ковальських цехах для редагування і формування товстостінних металевих виробів. У ряді випадків вони необхідні і в домашньому господарстві, наприклад, забити в землю для будь-яких потреб масивний металевий стрижень і ін.

 

Дерев’яні молотки (киянки) використовуються тільки для ударів по дереву. Якщо, наприклад, необхідно забити в землю дерев’яну палю, то без такого молотка не обійтися. Маючи приблизно однакову твердість, матеріали молотка і палі деформуються однаково, і тому ймовірність розколу дерева мінімальна. Такі молотки можуть мати різні розміри, маси, форми, довжини рукояток. Все залежить від того, де вони застосовуються.

 

Маленькі срібні молоточки використовувалися раніше в вартових майстерень. Це для того, щоб в мініатюрний механізм наручного годинника майстер не міг занести частинки іржі з молоточка. Різновидів молотків багато, перерахувати їх все неможливо. Технічний прогрес розвивається, але це зовсім не сприяє зменшенню потреби в цих унікальних і безвідмовних інструментах.