Алергія на продукти харчування стала великою проблемою у наш час.
Хто хоч раз у житті не шкодував, що проковтнув щось не те? Харчова алергія – це “високоточна зброя” сучасної цивілізації. Сто чоловік можуть з’їсти гамбургер, і їм нічого не буде, а сто перший тільки відкусить шматочок, і будь ласка – всі симптоми очевидні, а точніше, на обличчі. Чи потрібно говорити, що згідно із законом підлості цим сто першим виявитеся саме Ви?
За одне століття з’явилися тисячі нових речовин, про які наш старий добрий імунітет не мав жодного уявлення. Знаєте приказку: “Старого пса нових трюків не вчать”? А імунітету вчитися новим трюкам довелося. Чи легко навчитися відрізняти якийсь новий тетра-гідроксипаратіофенол від білка коров’ячого молока? Спробуйте самі! А ось імунітет, той справляється. Але іноді все ж таки помиляється. В одних рідко, в інших часто. У деяких, на жаль, надто часто.
НА ЯКІ ПРОДУКТИ БУВАЄ алергія?
НА ВСІ.
І все ж таки варто особливо відзначити деякі з них.
Молоко.
Півтора відсотки населення страждає на алергію на нього. Щоб позбавитися алергії до коров’ячого молока, потрібно виключити з раціону і саме молоко, і продукти, які отримують з нього (каші, сир, сметану, згущене молоко, сир, вершкове масло), і навіть ті продукти, в яких молока зовсім трохи : адже для алергії важлива не кількість, а сама присутність алергену Серед цих продуктів: хліб, макаронні вироби, торти та тістечка, цукерки. Крім того, доведеться відмовитися від продуктів, чий алергенний склад схожий на “формулу” молока: яловиче м’ясо, особливо телятина.
ЩО Є МОЖНА:
баранину та свинину; свійську птицю; нежирні сорти риби у відвареному вигляді; курячі яйця; фрукти; соняшникова, оливкова та кукурудзяна олія. Хлібобулочні вироби, при випіканні яких не використовувалося молоко та його похідні; безмолочні каші з круп, бобові, овочі.
Не так уже й мало!
Курячі яйця теж “чудовий” алерген. На жаль, без яєць обходиться рідкісна страва. Тут і хліб, і майонез, і соуси, і спагетті, і вся здоба, і ще багато чого. Від усього цього доведеться відмовитись. Зате!
ВІЛЬНО МОЖНА Є:
всі хлібобулочні вироби, у приготуванні яких обійшлися без яєць; молоко та молочні продукти; нежирну рибу; м’ясо яловиче, свиняче та свійської птиці; крупи; овочі та фрукти;
Алергія до РИБНИХ ПРОДУКТІВчасто поєднується з нестерпністю всіх морепродуктів: крабів, омарів, устриць. Втім, боротися з алергією до риби та морепродуктів просто – не їсти їх.
Ось вже кому не пощастило, то це тим, хто не переносить ЗЛАКИ – пшеницю, жито, овес, ячмінь, кукурудзу, рис. Ні хліба з’їсти, ні плову. Не те, у що входить борошно: хліб, макарони, випічка, млинці, соуси.
З’ЇШТЕ КРАЩЕ:
м’ясо; яйця; гречку (алергія на неї рідка); сою, квасолю, горох; молоко та молочні продукти; супи; овочі та фрукти.
Зустрічаються нещасні, які страждають відразу на непереносимість молока, яєць і злаків. Ось вже кому не позаздриш: уявляєте, скільки продуктів їм не можна їсти? І все ж таки цим страждальцям, – можна підібрати таку дієту, від якої їх не покриватимуть червоні плями і не сльозитимуться очі.
Трапляється іноді так, що не виходить “обчислити” алергенний продукт. Очі сверблять, свербіж по всій шкірі, а від чого – незрозуміло. Що ж робити: не зважати і опухати далі? Як кажуть у рекламі, є спосіб кращий. Потрібно скласти таку дієту, з якої були б виключені продукти, що мають підвищену алергенність.
Ох, великий цей список:
цитрусові, горіхи, риба та рибні консерви, морепродукти, м’ясо домашнього, а тим більше дикого птаха, шоколад, кава, копченості, спеції, приправи, гірчиця, майонез, оцет, маринади, хрін, редька, редиска, помідори, баклажани, гриби, яйця свійської птиці, молоко та молочні продукти, полуниця, дині, ананаси здобне тісто та мед.
ЗАТЕ МОЖНА І ПОТРІБНО:
пісне яловиче м’ясо, супи круп’яні, овочеві – вегетаріанські або на вторинному яловичому бульйоні, масло вершкове та рослинне, картопля, гречану, геркулесову та рисову каші, молочнокислі продукти: йогурт, кисляка, кефір , компот з яблук, слив, смородини, сухофруктів, сухий нездобний хліб, чай, цукор.
Візьміть на нотатку:
овочевий суп
Візьміть різні овочі, дрібно поріжте, покладіть у киплячу воду. Додайте картоплю, цибулю, моркву, лавровий лист. Потім покладіть шпик або корейку, підсмажену з такою кількістю помідорів, щоб суп став кислуватим. Наприкінці додайте дрібно нарізану зелень. Смачно і корисно!
ФРУКТОВИЙ СУП
Очищені фрукти зваріть, поріжте і ще раз доведіть до кипіння. Розведене попередньо у воді картопляне борошно влийте в киплячі фрукти. Не забудьте цукор та олію.
М’ЯСООВОЧНИЙ ПАШТЕТ
Рівну кількість молодої баранини та ніжної свинини зваріть у невеликій кількості води з морквою, петрушкою, цибулею. Потім пропустіть варене м’ясо через м’ясорубку разом із різними овочами – тими, які Вам більше подобаються. Після цього додайте у фарш випарений бульйон та сіль за смаком. А якщо є бажання побалувати себе м’ясо-овочевою запіканкою, додайте в паштет протерту через сито варену картоплю (третину від ваги м’яса) і столову ложку топленого сала або олії.
СМАЖЕНА ПЕЧІНКА
Промийте, очистіть печінку від плівки, наріжте скибочками, обваляйте в гречаній, а якщо хочете – в соєвому борошні, підсмажте. Дуже смачно з картоплею чи салатом із свіжих овочів.
“Яка гидота ця Ваша заливна риба!”
Ця безсмертна фраза до нашого рецепту не стосується. Рибу очистіть, відокремте від кісток, розділіть на порції, посоліть. Кістки разом із плавниками, хвостами та головами зваріть у злегка підсоленій воді. У цьому відварі варіть рибу на повільному вогні трохи більше десяти хвилин. Потім процідіть відвар крізь марлю, прокип’ятіть його, додайте заздалегідь змочений у холодній воді желатин і дайте охолонути. Рибу розкладіть на блюді, прикрасьте вареними овочами, залийте желе, що застигає, і поставте охолоджуватися.
ЯК ПРОТЕКАЄ ХАРЧОВА АЛЕРГІЯ?
Найсерйозніший її прояв – анафілактичний шок. На щастя, він трапляється рідко. Настає він у проміжку від кількох секунд до п’яти годин після вживання алергенного продукту. Втрата свідомості, різка задишка, судоми, висипання по всьому тілу, блювання, мимовільні сечовипускання та дефекація. І за анафілактичного шоку Ви нічим хворому не допоможете. Єдине, що Ви можете зробити, – швидше викликати лікаря.
Найчастіше, на щастя, прояви харчової алергії не такі жахливі. Наприклад, блювання. Як і інші прояви алергії, вона може статися як відразу після того, як Ви встромите зуби в “проблемний” продукт, так і через кілька годин. Що робити? Як не дивно, потрібно випити якнайбільше води – тільки, будь ласка, чистої – і засунути два пальці в рот. Коли ви відчуєте, що шлунок досить “чистий”, прийміть три-чотири таблетки активованого вугілля і запийте його водою.
Якщо після їжі виникли кишкові кольки, це також може бути проявом харчової алергії. Прийміть таблетку но-шпи – це полегшить ваші страждання.
При харчовій алергії часто бувають проноси або, навпаки, запори. Навряд чи варто розбиратися з ними без участі лікаря, а то можна пропустити якесь інше серйозне захворювання.
Надворі літо, а у вас тече з носа. Прозирало десь? А Ви суницю не їли? Адже дуже можливо, що риніт – а саме так називається те, від чого ніс стає сопливим, – алергічний. Як допомогти? Ті самі краплі в ніс. Але тільки пам’ятайте, що при алергії не можна використовувати краплі довше тижня. Найчастіше з’їдені алергени “вилазять” на шкіру. Будь-якого роду висипання, сухість, шорсткість шкіри – доля алергіків. Якщо Ви щось таке з’їли, і незабаром виникла сверблячка на обличчі, навколо губ, а потім і по всьому тілу пішло – дуже схоже на харчову алергію. Таку шкіру потрібно змащувати кремами, що пом’якшують.