Глід – ліки осені

- Advertisement -

Лікувальні властивості глоду відомі з давніх часів.

Його червоні плоди – ознаки золотої осені. Глід криваво-червоний кущ або невелике дерево заввишки до 5 м.

Плоди дозрівають у вересні і заготовляються тільки повністю постиглими, в них міститься майже 10 % цукрів, вітамін С, каротин, кратегусова, яблучна та лимонна кислоти, флавоноїди , сапоніни, глікозиди, дубильні речовини, а в насінні – до 38% жирної олії.

Плоди глоду можна сушити, заготовляти у вигляді спиртових настоїв. Настоянку з плодів глоду готують на 70% спирті у співвідношенні 1:10. Вона є прозорою жовтувато-червоною рідиною. Приймають її по 20-30 крапель 3-4 десь у день їжі.

Висушені суцвіття або окремі квітки з квітконіжками використовують для отримання настоянки. Довжина квітконіжки до 3,5 см. Запах слабкий, своєрідний, смак слабо-гіркуватий, слизовий. Термін зберігання квіток до 2 років, плодів – до 8 років.

Чим корисний глід?

Крім плодів глоду в їжу вживають також ягоди та листя, як заварювання для чаю. Речовини, що містяться в плодах глоду, надають розширювальну дію на судини серця та покращують засвоєння кисню серцевим м’язом (вона починає скорочуватися сильніше та рідше). У китайській народній медицині плоди протягом кількох століть використовували для посилення травлення при захворюваннях кишечника, а у поєднанні з вином – при хворобах серця.

Глід містить полівітаміни, застосовується при функціональних розладах серцевої діяльності, аритмії та серцево-судинної недостатності, запамороченні, використовується для зниження артеріального тиску. Його призначають як ліки при безсонні та для полоскання при захворюваннях горла.

Чим корисна фітотерапія?

Збори лікарських рослин мають уповільнене лікувальну дію, поліпшення зазвичай відзначається лише через 3-5 тижнів. Однак використання фітопрепаратів унеможливлює побічні ефекти. Провівши курс лікування і отримавши позитивний результат, не рекомендується різко припиняти лікування. Фітотерапія ефективна лише при безперервному лікуванні зі зміною препаратів, що застосовуються.

Увага: глодом не потрібно зловживати! Перед застосуванням порадьтеся з лікарем!

Народні засоби використання плодів глоду:

• 0,5 кг зрілих плодів глоду миють і дроблять дерев’яним маточкою, додають 100 мл води, нагрівають до 40 ° С і пресують соковижималкою. Отриманий сік п’ють по столовій ложці 3 десь у день перед їжею. Має благотворну дію на серці, особливо в літньому віці: запобігає перенапрузі та зношування серцевого м’яза.
• У народній медицині різні види глоду (колючий зокрема) використовувалися при набряках, задишці, епілепсії, мігрені, лихоманці, психічних розладах у клімактеричний період. Є відомості про активність витяжки з глоду колючого щодо вірусу герпесу.
• Відвар плодів глоду корисний при гіпертонічній хворобі: 20 г сухої сировини кип’ятять 30 хвилин в 1 склянці води, проціджують, віджимають і доводять об’єм до початкової кип’яченої води. Приймають по 1 столовій ложці 3 десь у день. Можна також приймати настоянку (аптечний препарат) по 20-30 крапель 3 десь у день їжі.
• Чай з глоду: 2 чайні ложки квіток або квіток з листям заливають 1/4 л окропу і настоюють 20 хвилин. Дозування: 2-3 рази на день по 1 чашці. Смак чаю можна покращити. В даному випадку дуже підходять і посилюють дію мед або сік обліпихи із цукром.
• Змішати 1 частину квіток з 2 частинами 90% спирту, наполягти 15 днів. Процідити. Віджати та приймати 3 рази на день по 30-40 крапель, запиваючи 1 ст. л. води.
• Гомеопатичний засіб Crataegus готується із зрілих плодів і також застосовується при серцевих захворюваннях та для підтримки виснаженого старечого серця. Прописують вихідну настоянку по 5-20 крапель від 2 до кількох разів на день. При сильній нервозності та зайвій збудливості замість вихідної настойки використовують друге або третє її розведення (D2-D3).
• При пороках, неврозі серця, аритміях, а також для покращення кровообігу в судинах серця рекомендується прийом настою квіток глоду криваво-червоного. Для цього 3 столові ложки сухої сировини заливають 3 склянками окропу, настоюють протягом півгодини, проціджують і приймають по 1 склянці 3 рази на день. Для цієї ж мети використовують відвар плодів: 20 г сухої сировини кип’ятять 15 хвилин в 1 склянці води, проціджують, віджимають і доводять об’єм до початкової кип’яченої води. Приймають по 1 столовій ложці 3 десь у день.
• В аптечній практиці зазвичай застосовують не натуральні плоди та квітки глоду, а настоянку, яку готують із подрібнених сухих плодів на 70% спирті (на 1 літр настоянки – 100 грам плодів). Це трохи жовтувата, прозора рідина із слабким запахом. Приймають 20-30 крапель 3-4 десь у день до їжі. У домашніх умовах можна приготувати настій квіток глоду – 5 грам (1 столова ложка) на 200 мілілітрів гарячої води. Його приймають по половині склянки 2-3 десь у день перед їжею. Настій готують так само – 1 столова ложка плодів на склянку води.
• При грипі та запаленні легень допомагає відвар плодів глоду: 20 г сухої сировини кип’ятять 30 хвилин в 1 склянці води, проціджують, віджимають і доводять об’єм до початкової кип’яченої води. Приймають по 1 столовій ложці 2-3 десь у день.
• При гіпертонічній хворобі. Столову ложку сухих плодів глоду криваво-червоного заварити склянкою окропу, настояти 2 години на теплому місці (у духовці, на плиті). Процідити. Настій приймати по 1-2 столові ложки 3-4 десь у день їжі.
• Заспокійливі серцеві краплі: 15 крапель спиртової настойки плодів глоду змішати з 15 краплями спиртової настойки кореневищ валеріани. Приймати по 30 крапель з водою 3-4 десь у день їжі.

- Advertisement -
- Advertisement -