Лікування карієсу – одна з найбільш поширених процедур, які проводяться в дитячих стоматологіях.
Курс лікування і вибір методики залежить від того, на якій стадії знаходиться захворювання – початковій, середній або глибокій. Діагностика карієсу у дитини має свої особливості. Маленька дитина не завжди може самостійно вказати на джерело болю, тому батьки повинні самі регулярно оглядати зуби дитини, а також стежити за тим, як малюк веде себе під час прийому їжі, і чи немає особливої реакції на гаряче, холодне, кисле, солодке.
Тривожним сигналом для батьків повинні стати такі симптоми, як відмова від їжі, неприємний запах з рота, пережовування їжі лише однією стороною щелепи, надмірна дратівливість і плаксивість. В стоматологічній клініці S’Dental лікування карієсу зубів у дітей у Києві проводиться з використанням сучасних, неінвазивних і малотравматичних технік без свердління. Таке лікування карієсу зубів у дітей особливо ефективне на ранніх стадіях каріозного ураження, тому дуже важливо вчасно звернутися за медичною допомогою і пройти профілактичні огляди у стоматолога.
Емаль молочних зубів набагато тонше, чим у дорослих і складається з безлічі мікропор, тому карієс в ній розвивається дуже швидко і за 1-2 місяці може призвести до повного руйнування і втрати одного або декількох зубів.
Тому важливо звернутися до стоматолога як можна раніше. S’DentaL – це стоматологічна клініка преміум-класу, тут завжди прагнуть до найкращої якості та використовують тільки перевірені методи лікування. Більше про лікування карієсу у дітей можна дізнатися на сайті клініки sdental.com.ua.
Лікування карієсу у дітей: діагностика і вибір методики.
Існує ряд причин, які з великою часткою ймовірності можуть призвести до розвитку карієсу:
- спадкова схильність;
- неправильне харчування (багато солодкого, кислої їжі тощо);
- погана гігієна порожнини рота;
- скупченість зубів, що утрудняє їх чищення;
- деякі захворювання шлунково-кишкового тракту;
- слабкий імунітет;
- надмірне використання сосок, що веде до розвитку пляшкового карієсу.
Як лікувати карієс дитині? Спосіб лікування карієсу у багато залежить від стадії розвитку захворювання. Початковий карієс можна вилікувати навіть без використання бор-машини, для чого застосовуються такі методи:
- Озонотерапія – уражена карієсом зубна емаль обробляється озоном з метою знищення хвороботворних бактерій;
- ICON – зубна емаль покривається спеціальною пастою, яка відновлює уражені тканини і знищує каріозні бактерії.
- При середньому і глибокому карієсі вже потрібно препарування та пломбування каріозної порожнини, тому без бор-машини тут не обійтися.
У цьому випадку лікування проводиться наступним чином:
- Після знеболювання каріозні порожнини вичищаються з допомогою стоматологічних інструментів;
- Очищена порожнина висушується і дезінфікується з допомогою спеціальних коштів;
- Оброблена таким чином порожнина заповнюється пломбувальним матеріалом;
- Встановлена пломба шліфується, щоб уникнути пошкодження її краями слизової оболонки.
Знеболюючі препарати при лікуванні карієсу у дитини підбираються індивідуально залежно від віку маленького пацієнта. При крайній необхідності дитячий зубний лікар може провести лікування карієсу у дитини під седацією або наркозом.
Як уникнути карієсу зубів у дитини.
Своєчасна профілактика в більшості випадків дозволяє запобігти розвитку карієсу у дітей. Важливу роль у цьому відіграє правильне харчування, навчання гігієні порожнини рота і регулярні профілактичні візити до дитячого зубного лікаря. Починати їх слід відразу після появи перших молочних зубів.
Відмінний профілактичний ефект дає професійна гігієна порожнини рота, яку слід проводити не менше двох разів на рік. Для профілактики карієсу молочних зубів у дитячих стоматологіях можуть також проводитися наступні процедури:
- Фторування – покриття поверхні зубної емалі пастами, що містять фтор, щоб уникнути демінералізації зубів;
- Ремінералізація – покриття емалі спеціальними складами, що включають в себе кальцій, магній, фосфор і інші елементи, що грають важливу роль у нормальному розвитку зубів;
- Герметизація фісур – «запечатування» горбків і канавок на поверхні жувальних зубів спеціальними матеріалами, щоб запобігти проникненню бактерій в уразливі місця.
Що буде, якщо не вилікувати карієс молочних зубів.
Якщо вчасно не звернутися до дитячого стоматолога і пустити розвиток карієсу на самоплив, то дуже швидко у зв’язку з пористістю структури емалі дитячого зуба відбувається більш глибоке ураження зубних тканин (включаючи дентин), після чого карієс переходить у пульпіт, а потім і в періодонтит. У підсумку все це може призвести до повної втрати зуба раніше, ніж це сталося б природним чином.
Крім того, заражений зуб – це місце скупчення шкідливих мікроорганізмів, які послаблюють імунітет дитини. Хвороботворні бактерії, які служать причиною виникнення і розвитку карієсу, здатні також викликати захворювання шлунково-кишкового тракту і дихальних шляхів дитини.
У зв’язку з цим вкрай важливо регулярно відвідувати дитячого стоматолога для профілактики карієсу, що підтримає нормальну роботу і інших органів дитини.
Псуються молочні зуби у дитини: що робити?
Дитяча емаль, що сформувалася на молочних зубах, особливою міцністю і товщиною не відрізняється, тому карієс для малюка небезпечний навіть більше, ніж для дорослого. Деякі батьки вважають, що дитячий карієс до зміни зубів – не проблема: мовляв, молочні зуби з потемнілими ділянками просто випадуть, і проблема вирішиться сама собою. Між іншим, це груба помилка: за кілька років «безневинне» потемніння емалі може перерости в накопичення гною на яснах, з можливим зараженням крові!
З цієї причини рекомендується не затягувати зі зверненням до дитячого стоматолога: як тільки бачите перші плями на емалі, тут же записуйтеся на прийом. Якщо дитина вже вміє говорити, вона поскаржиться на підвищення чутливості при вживанні солодкого, кислого або солоного – це теж ознака того, що псується емаль. Ігноруючи перші ознаки, можна ще більше посилити симптоми – тоді больові відчуття посиляться, з’явиться постійний неприємний запах з рота.
Профілактичні заходи дуже важливі, краще не лікуватись від дитячого карієсу, а вчасно вжити заходів для того, щоб він не виник. З піврічного віку потрібно очищати ротову порожнину дитини силіконовим напальчником, а в півтора року потрібно купувати першу зубну пасту, створену спеціально для малюків.
Батьки повинні стежити за збалансованим харчуванням дитини – кількість солодощів має бути помірним. Кожні два-три дні варто оглядати зуби дитини на предмет наявності пошкоджень. Раз на півроку потрібно ходити на профілактичний прийом до стоматолога. Також слід користуватися спеціальними складами, що допомагають зміцнити дитячу емаль.