Запалення слизової оболонки сечового міхура, викликане контактом сечі з нижніми шарами його епітелію, називається циститом. Це захворювання супроводжується постійними болями та різями при сечовипусканні, частими позивами в туалет та спричиняє не тільки фізичний, а й психологічний дискомфорт. Про гострий цистит говорять, коли патологія виникає вперше. Якщо захворювання не лікувати, слизова оболонка згодом втрачає еластичність, а патологія переходить в хронічну форму.1 І хоча своєчасне звернення до лікаря може ефективно розв’язувати проблему, важливу роль відіграє профілактика циститу.
Причини виникнення циститу
Головна причина виникнення циститу – це інфекція, що потрапляє до сечового міхура (через незахищений статевий акт, погану гігієну та інше). Але можуть бути й інші фактори, які провокують:
- фізичні – низькі температури, оперативне втручання;
- хімічні – агресивні гігієнічні засоби, прийом певних лікарських препаратів;
- індивідуальні особливості організму.
Як лікувати цистит?
Саме природа захворювання визначає методи терапії циститу:2
- для лікування інфекційного типу патології призначається ефективна терапія антибіотиками;
- неінфекційний цистит лікується шляхом усунення несприятливих чинників;
- у разі підвищеної чутливості сечового міхура застосовуються антигістамінні та протизапальні засоби, фізіотерапія.
Якщо цистит неускладнений, його лікування можна звести до прийому фітонірингових препаратів на основі рослин. Вони сприяють зменшенню запалення та спазмів, інших дискомфортних відчуттів, пригнічують розвиток бактерій, руйнують бактеріальний білок і клітинні мембрани, полегшують відтік сечі.
Профілактика циститу
Особливо важливими міри профілактики становляться за таких станів пацієнта, як вагітність, вік після 50-55 років, знижений імунітет, в тому числі після хвороби або в міжсезоння. Дотримання таких нескладних правил допоможе значно скоротити ризик розвитку циститу або його загострення в хронічній стадії:3
- своєчасне спорожнення сечового міхура;
- якісна та регулярна гігієна статевих органів (душ, підмивання вранці та ввечері);
- одяг по сезону, уникнення переохолоджень;
- відмова від вузької синтетичної білизни, що призводить до розвитку патогенної мікрофлори;
- зміцнення імунітету;
- здоровий спосіб життя.
Якщо активно форма захворювання наразі “дрімає”, для подовження періоду ремісії та профілактики загострень лікарі рекомендують вживання фітонірингових препаратів, що мають високий профіль безпеки та мультиспрямовану дію.
Література:
- ДУ «Інститут урології НАМН України». Рекомендації Європейської Асоціації Урологів (EAU). Урологічні інфекції. 2020 рік.
- Хайтович М.В д.м.н., професор, завідувач кафедри клінічної фармакології та клінічної фармації Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, м. Київ: Сучасні підходи до лікування циститу: роль фітотерапії.
- Кульчавеня Катерина Валеріївна, Холтобін Денис Петрович. “Комплексна терапія жінок, хворих на бактеріальний цистит” Journal of Siberian Medical Sciences, no. 1, 2013