Впроваджуючи дидактичні ігри та заняття, можна зробити навчання цікавішим.
Успіхи дитини в навчанні – це предмет турботи як батьків і вчителів, так і самої дитини.Тому основною метою навчально-виховної та дидактичної роботи є всебічний розвиток особистості, здібностей та інтересів дитини. Дуже важливим елементом правильно організованого виховного процесу та умовою його ефективності є вміле включення, злиття педагогічної діяльності у власну діяльність дітей, яка є однією з детермінант їх розвитку і найважливішим проявом якої є дидактична гра.
Всеукраїнський портал AneLok пропонує великий вибір дитячих розвиваючих дидактичних матеріалів для педагогів та вихователів. Анелок — це найкращі ігри для дітей, дидактичний матеріал тут представлений в електронному вигляді. Друкуйте та грайте! На сайті anelok.in.ua можна знайти багато цікавих та корисних дидактичних матеріалів для дітей в електронному вигляді і на українській мові. Різноманітні завдання та вправи в ігровій та дидактичній формі можуть стати джерелом успіху та бажаних результатів для дітей
Роль дидактичних ігор у розвитку дитини.
У свідомості дітей поняття «гра», «забава», «змагання» асоціюються з приємним проведенням часу. Для них вони є формою розваги, яка кидає виклик обов’язковій освіті. Впроваджуючи дидактичні ігри та заняття, можна зробити навчання цікавішим, діти охоче працюватимуть і тим самим досягнуть кращих результатів. Методом стимулювання пізнавальної та соціально-емоційної активності дітей молодшого шкільного віку є дидактичні ігри.
- Навчання через гру викликає допитливість і пізнавальний інтерес, викликає мотивацію до виконання завдань і впливає на розвиток творчих пізнавальних установок дітей.
- Різноманітні завдання та вправи в ігровій та дидактичній формі можуть стати джерелом успіху та бажаних результатів для дітей. У педагогіці як веселі, так і дидактичні ігри, засновані на діях, що ведуть до досягнення поставлених цілей при збереженні прийнятих правил, мають велике освітнє і виховне значення.
- Вони визнані ефективною формою колективного стимулювання розвитку, створюючи особливо сприятливі умови для збагачення словникового запасу дітей і вдосконалення мовлення.
- Вони використовуються для вдосконалення різноманітних розумових навичок: сприйняття, уваги, пам’яті, здатності аналізувати та синтезувати зорові та слухові, порівнювати, класифікувати та узагальнювати. Тому вони створюють можливість логічно мислити.
- У них розвиваються такі риси характеру, як: регулярність, наполегливість, самодисципліна і почуття справедливості. Вони вчать їх як самостійно виконувати завдання, так і гармонійно співіснувати в групі друзів, таким чином стаючи своєрідним містком, який значно полегшує перехід дітей із дитячого садка до школи.
Заняття в ігровій формі з дотриманням встановлених правил і команд не замінять розваг, заснованих на вільній грі уяви, але і навпаки: радість творчого самовираження не замінить успіху, пов’язаного з ефективністю, правильно виконане завдання.
Дидактична гра виконує важливі навчальні функції:
- Вчить поважати прийняті стандарти
- Забезпечує взаємодію
- Це сприяє соціалізації
- Вчить як перемагати, так і програвати
Веселі та дидактичні ігри також вносять елемент змагання. Дитина повинна навчитися правильно реагувати на програш. Цей елемент навчання у сфері психічної стійкості до складних ситуацій формується, серед іншого: настільні ігри. Деякі діти реагують на невдачі гнівом і агресією. Важливо, щоб дорослі не тільки брали участь у дитячих іграх, а й іноді програвали.
Дидактичні ігри та вистави сприяють розвитку мислення дітей, умінь взаємодіяти з іншою людиною. Правильно підібрані ігри та дидактичні заняття є одним із найкращих методів навчання математики. Діти з раннього віку люблять грати в різні ігри та брати участь в організованих заходах. Усі ці форми розваг для дітей є протилежністю обов’язкової шкільної освіти.
Впроваджуючи дидактичні ігри у навчання, ми створюємо ситуації, в яких діти будуть більше залучені до того, чим вони займаються, охоче працюватимуть і прагнутимуть досягти найкращих результатів. Якщо рішення задачі пов’язане з виграшем, то дитина буде емоційно залучена, і дидактичний матеріал, який міститься в задачі, буде легше засвоюватися.
Ігри також мають навчальну функцію. В основному вони полягають у вдосконаленні та розвитку процесів орієнтації та пізнавальних здібностей дітей, особливо мовлення та мислення. У навчанні через пізнавальні ігри розвиваються перцептивні та рухові процеси, перцептивність та уява, увага, пам’ять та психічні процеси (аналіз та синтез, порівняння, класифікація, міркування, узагальнення).
В іграх розкриваються знання про набуття навичок і творчої фантазії, є можливість набути навичок і звичок, необхідних для навчання в школі. Крім того, ігри пробуджують і посилюють внутрішнє бажання виконувати завдання. Забава робить завдання, які містяться в ній, цікавішими, а значить запобігає втомі та додатково мотивує долати труднощі.