Кава – історія, вирощування, виробництво

- Advertisement -

Якщо ви схожі на більшість людей, ви, ймовірно, теж починаєте свій день з кави.

Чи ви варите каву самостійно або заходите в кав’ярню по дорозі на роботу, чашка ароматного напою може дати вашому тілу такий необхідний заряд бадьорості. Але чи замислювалися ви колись про те, як вирощують кавові зерна, як їх обсмажують, і де купити найкращу каву? Ось що вам потрібно знати про улюблений ранковий напій.

Що таке кава?

Кава – це холодний або гарячий напій, зварений із мелених кавових зерен. Найкращу каву в зернах ви можете купити в інтернет магазині компанії «Трейд Сервіс Альянс». Тут, в каталозі на сайті, кава tsa представлена в асортименті сортів, і можна вибрати зерна Робусти та Арабіки. На сайті tsa.com.ua компанія «Трейд Сервіс Альянс» може запропонувати найкращі сорти кави, у тому числі такі популярні як: Don Cortez (Дон Кортез), MilaGusto (МілаГусто), Prince Noir (Принц Нуар).

Кавові зерна – які країни походження.

Кава в зернах на сайті tsa.com.ua.
Кава в зернах на сайті tsa.com.ua.

Каву вирощують уздовж так званого кавового пояса, приблизно на 24 градуси на північ і на південь від екватора. В основному він охоплює Центральну та Південну Америку, Перу, а також в Африці та Південно-Східній Азії. Найбільші райони вирощування кавових зерен включають Бразилію, В’єтнам та Колумбію.

Арабіка проти робусти: де росте і який смак.

Арабіка та робуста домінують на світовому ринку кави. Ці два типи кавових зерен потрапляють у чашки більшості споживачів. Звичайно, є й інші види кави, але таких сортів набагато менше. Південно-Східна Азія, особливо В’єтнам, більше відома вирощуванням робусти. Як випливає з назви, ці боби стійкіші до різних кліматичних умов. Арабіка переважно вирощується в Центральній та Південній Америці, а також в Африці. Тим часом, однак, навіть у Південно-Східній Азії є кавові ферми, які вирощують зерна арабіки.

Існує помилка про робусту, що це кавові зерна нижчої якості. Це неправда – просто смак у неї інший, і він має повне право на існування, наприклад, для еспресо. У робусті більше кофеїну, ніж в арабіці. Арабіка, з іншого боку, популярніша у всіх формах обсмажування та приготування. Ви можете насолоджуватися цими кавовими зернами як у вигляді еспресо, так і у вигляді кави, що фільтрується. У порівнянні з робустою арабіка має більш тонкий, фруктовий та м’який смак.

Кавові зерна – як вирощують і збирають.

Кавовій рослині потрібні певні кліматичні умови, наприклад, висота вирощування не менше 800 метрів. Кава, насамперед арабіка, потребує навіть значно більш високогірних місць. Крім того, клімат повинен бути м’яким і вологим, а ґрунт – максимально пухким та родючим. Тільки за дотримання всіх цих умов кавові рослини виростають красивими білими квітами з ароматом жасмину. У дикій природі квіти кави виявляють свою повну пишність лише майже через 3 роки. Після цього потрібно цілий рік, щоб виросли перші зелені кавові ягоди. Залежно від кліматичних і погодних умов кавові ягоди дозрівають від жовтого до яскраво-червоного, іноді навіть майже винно-червоного тону.

Кліматичні умови також визначають час збирання врожаю стиглих кавових ягід. У Перу, наприклад, це має місце в нижчих районах зростання з лютого по червень, а в високогірніших районах – з березня по липень. Після збору — вручну чи за допомогою складальної машини — зерна проходять процес обробки, який сам по собі є майже наукою.

Перед тим, як зелені кавові зерна можна буде експортувати, їх необхідно очистити від кавових ягід. У ході цього процесу вони відокремлюються від залишків м’якоті та їх ніжної шкірки. Сюди відноситься так звана пергаментна шкірка, яка додатково захищена шаром слизу, а також ділянки сріблястої шкірки. Залежно від типу обробки, зелені кавові зерна витягуються з кавових ягід машинним способом або шляхом ферментації, коли всі залишки так званої пульпи повинні бути видалені.

Яка історія кави?

Стара легенда свідчить, що кава була вперше виявлена ​​в Ефіопії в 850 році нашої ери пастухом на ім’я Калді. Якось, перебуваючи на своєму полі, він побачив своїх кіз, що збуджено грали біля куща. При подальшому спостереженні він виявив, що кози їдять щось подібне до червоних ягод (кавові вишні).

Калді теж їв ягоди. Зазнавши такого почуття піднесеності та енергії, він приніс ці ягоди місцевим ченцям. Їм спала на думку ідея висушувати і варити вишні для приготування напою, звідси і народження кави. Звідси енергійні ефекти кави поступово стають відомими у всьому світі, вона поширилася до Аравії, а потім до Європи, до Північної Америки.

 

- Advertisement -
- Advertisement -