Що ж це таке БАД?

- Advertisement -

У нашій статті ви дізнаєтеся, що таке БАДи і як краще їх приймати. Про користь біологічно активних добавок у харчуванні, склад і вміст натуральних речовин.
Сьогодні застосування біодобавок стало звичайною справою, а з настанням пандемії попит на них зріс у десятки разів. Вітаміни та БАД приймають для профілактики, під час різних хвороб, у періоди відновлення.

Сьогодні практично в кожній домашній аптечці можна знайти баночки з біодобавками. Їх розглядають як альтернативу засобам народної медицини. Біодобавками люди намагаються лікуватися, але не завжди вибирають правильну комбінацію компонентів. Що таке БАДи, як їх правильно приймати – читайте в нашій статті.

На сайті harmonia.od.ua представлено БАДи та фітоперпарати різних торгових марок. Тут кожна людина може знайти те, що потрібно саме для неї. Усім, кому за “40” варто звернути увагу на засоби для профілактики атеросклерозу судин. Охочі скинути вагу оберуть препарати для схуднення. Нікому не буде зайвим зміцнити імунітет, особливо напередодні періоду епідемій грипу та ГРЗ.  У нас ви зможете знайти снодійні та заспокійливі засоби, препарати для лікування алкоголізму, тютюнопаління, харчових отруєнь, засіб від похмілля та багато іншого. І всі вони виключно на натуральних компонентах – лікарських травах, зібраних в екологічно чистих районах України.

Що ж це таке БАД?
БАД – біологічно активна добавка, доповнення до їжі. Корисні речовини надходять разом з їжею, проте компенсувати всі потреби одними продуктами складно. За хронічної нестачі вітамінів, мікроелементів, макроелементів, біосорбентів, мікронутрієнтів порушується гомеостаз, а разом із ним – робота окремих органів і систем. Крім того, існують речовини, які організм не може виробляти, але гостро їх потребує.
БАД (біологічно активні добавки) – це джерело речовин для заповнення потенційного харчового дефіциту. Доповнюючи свій раціон БАД, можна відновити і підтримати функції організму. За даними наукових досліджень, регулярне застосування біодобавок знижує ризик розвитку захворювань.

Які є види БАД?
Біологічно активні добавки ділять за складом і спрямованою дією на три великі групи – нутрицевтики, парафармацевтики, еубіотики.

  • НУТРИЦЕВТИКИ 

До нутрицевтиків відносять вітаміни і вітаміноподібні засоби – попередники вітамінів, амінокислот, макро- і мікроелементів, поліненасичених жирних кислот, вуглеводів (моносахаридів і дисахаридів), клітковини, деякі ферменти. Їхня дія спрямована на профілактику хвороб, гальмування старіння організму, збільшення тривалості життя, підтримання працездатності органів і систем, загальне поліпшення стану здоров’я.
Нутрицевтики працюють за принципом накопичувального ефекту. Для досягнення результату біоактивний засіб потрібно приймати тривалий час. Однак після закінчення прийому їхня концентрація в організмі зберігається ще довго.

  • ПАРАФАРМАЦЕВТИКИ 

До групи парафармацевтиків включено біозасоби, що містять такі компоненти:
-пептиди;
-продукти бджільництва (мед, прополіс, бджолине маточне молочко);
-органічні кислоти;
-рослинні антиоксиданти (біофлавоноїди);
-глікозиди;
-ефірні олії;
-азотовмісні органічні сполуки (алкалоїди);
-жовч.
Незважаючи на те, що парафармацевтики мають фармакологічну активність, вони не належать до лікарських препаратів, які призначають для лікування тих чи інших захворювань.

  • ЕУБІОТИКИ  

Це БАД – пробіотики і пребіотики на основі живих мікроорганізмів та/або їхніх метаболітів. Основне завдання таких харчових добавок – відновлення і підтримання бактеріального складу мікрофлори шлунково-кишкового тракту.

Наприклад, існують засоби, які усувають холестеринові бляшки з судин, знижуючи в крові вміст тригліцеридів і холестерину. Такі БАДи – чудовий варіант використання в разі атеросклерозу, у цьому разі їх застосовують для профілактики інсультів, ішемічної хвороби серця, інфарктів та іншої судинної патології, наприклад Вітакард, Капілярин, Капісудин, Флюїда, Кардіосил.

Є препарати, які дають змогу оздоровитися в разі ураження шлунково-кишкового тракту (виразка дванадцятипалої кишки та шлунка, коліт, ентерити, гастрити, закрепи й атонія кишківника), наприклад, Анкарцин, Фітолакт, Травлесил, Чистоксін.

Існують також засоби, які позитивно впливають за ендокринних порушень (цукровий діабет, порушення діяльності щитоподібної залози, статеві розлади в жінок та чоловіків) – це Інулін із селеном, Діабет формула, Інулін, Ендокрин-М, Біойод.

Спеціальні БАДи можна застосовувати для того, щоб знизити вагу – вони впливають на обмінні процеси в організмі, наприклад – Ідеал Боді, Леді Лайт.  Хочеться зазначити, що фітопрепарати чинять безпосередню дію на конкретний орган людини, сприяють активації захисних сил організму і відновленню тих фізіологічних функцій, які були порушені.

– Ентеросорбенти – засоби, які використовуються для детоксикації організму. До них можуть входити як мінеральні речовини (кремній), так і лікарські трави, наприклад – Мікобен, Мікотон, Сорбін.

  • КОЛИ НЕОБХІДНО ПРИЙМАТИ БАД (біодобавки)?

Сфера застосування біологічно активних засобів практично не обмежена. До основних показань можна віднести:

-низький імунний статус;
-зниження уваги, пам’яті;
-загальна слабкість, підвищена стомлюваність;
-вагітність;
-інтенсивні навантаження, необхідність мобілізації організму;
-порушення мікрофлори ШКТ;
-хронічні захворювання;
-післяопераційний період;
-відновлення після хвороби;
-похилий вік;
-психоемоційна нестабільність;
-менопауза.
Перед застосуванням біоактивного засобу потрібно уважно вивчити його склад і призначення. В ідеалі – обговорити прийом корисної добавки з лікарем.

  • ВІДМІННІСТЬ БАДів ВІД ЛІКІВ

Біологічно активні добавки продаються в аптеках, інтернет-магазинах, через дистриб’юторів кампаній, проте на кожній упаковці зазначено, що це не лікарський засіб. Між фармакологічними препаратами та харчовими добавками є три відмінності:

  1. Склад.
    Більшість ліків – це ксенобіотики – речовини, чужорідні для організму. Вони діють ефективно, але створені штучно.
    БАДи складаються з натуральних компонентів. Вони сумісні з клітинами, тканинами, біохімічними процесами.
  2. Дія. 
    Медичні препарати чинять спрямовану дію – лікування захворювання, знищення інфекційних агентів, ракових клітин тощо. При цьому працюють вони досить агресивно, тому нерідко викликають побічні ефекти.
    Біодобавки покращують здоров’я загалом, заповнюючи нестачу необхідних речовин. Вони не токсичні, діють м’яко, не провокують побічних проявів.

  3. Сфера законодавства. 

Лікарські засоби проходять клінічні дослідження, державну реєстрацію. Щоб препарат став ліками, МОЗ має визнати його ефективним, безпечним.
Реєстрація БАД входить до компетенції МОЗ України, що доводить і гарантує безпеку харчової добавки. БАДи, можна сказати, прирівнюються до продуктів харчування.
На ринку одні й ті самі вітаміни та рослинні препарати можна зустріти і у формі БАДів, і у формі ліків. Це пов’язано з тим, що деякі речовини в певній ситуації можна зареєструвати і так, і так, але реєстрація БАДів – менш трудомісткий і менш дорогий процес, тому деякі виробники обирають саме такий підхід.

Біологічно активними добавками не лікують захворювання, тобто наслідки. Вони призначені для підтримки здоров’я. А саме – усунення причини, яка провокує і призводить уже до захворювання. Наприклад, завдяки корі верби ми отримали аспірин, а завдяки тису – паклітаксел, який застосовується в разі онкологічних захворювань. У деяких випадках грамотні лікарі призначають БАДи також для лікування. Це стосується ситуацій, коли у продажу немає відповідних ліків, але є схожі за властивостями харчові добавки. Зазвичай це відбувається в разі дефіциту якихось вітамінів або мікроелементів, і використовуються БАДи.

  • Як підібрати біологічно активну добавку?

Вибір засобу залежить від сфери застосування. Сьогодні можна знайти біологічно активні добавки на всі випадки життя. Навесні та восени, коли організму потрібна допомога, щоб протистояти сезонним інфекціям, можна використовувати БАДи для підвищення імунітету, це Імуностан, Дел-Імун, Імунбаланс.
Якщо ж уникнути хвороби не вдалося, швидше одужати допоможуть БАДи в разі застуди, наприклад,  Антивірин, Антивір, L-Лізин, Цинк Д3 баланс. Їх можна приймати разом із ліками. БАД може прискорити одужання.

У разі інтенсивних фізичних навантажень, занять спортом підвищити витривалість допоможуть засоби для активного способу життя – L-Карнітин, Трисил, Біовітон Протеїн плюс.  Багато з них містять таурин – амінокислоту, яка усуває крепатуру, м’язові спазми.
Для людей із хронічними захворюваннями або схильністю до них розроблено комплекси спрямованої дії:

  • для сечостатевої системи;
  • для поліпшення роботи шлунково-кишкового тракту;
  • для серцево-судинної системи.
  • У разі артритів, артрозів, проблем із суглобами можна використовувати БАДи для опорно-рухового апарату. Вони часто містять кальцій для зміцнення кісток, глюкозамін, хондроїтин або шабельник – для суглобів.
  • Підтримати і поліпшити когнітивні функції можна за допомогою харчової добавки для поліпшення пам’яті (Гінкго Білоба лецитин, Нейросил). У періоди підвищеного психоемоційного напруження, при стресах організм потребує додаткового магнію. Поповнити резерви можна за допомогою біодобавок на основі магнію (Магнійвіт, Магній актив баланс, Магній В6 баланс).

Дозування
Кожну упаковку супроводжує інструкція із зазначенням дозування. Дорослій людині достатньо 1-2 капсул (таблеток) на день. Пити бажано в один і той самий час, щоб зберігати постійну концентрацію активної речовини в крові. Приймати добавку до їди або після – залежить від складу. Деякі БАДи випускаються у формі крапель.

Щоб БАДи принесли користь, не забувайте, що приймати їх треба в дозуваннях, зазначених в інструкціях. Дозування ці стандартні. Але всі ми різні – різна маса тіла, тип нервової системи, процеси обміну речовин тощо. Тому важливо прислухатися до свого самопочуття і за необхідності збільшувати дозування, щоб домогтися потрібного ефекту (наприклад, заснути або заспокоїтися, знизити апетит, потяг до алкоголю або тютюну), або, навпаки, знизити.
Після місячного курсу бажано зробити перерву на 3-5 днів і за необхідності знову відновити прийом. Щоб отримати хороший результат, прийом БАД потрібно повторити кілька разів. Трави мають накопичувальний характер, тому добре продовжити прийом 2- 3 місяці.

БАД для дітей
Оскільки у дорослої людини і дитини різні норми добового споживання поживних речовин, для дітей і підлітків передбачені окремі дозування. Також є дитячі варіанти біодобавок у вигляді жувальних цукерок або крапель.

- Advertisement -
- Advertisement -